מידע למטופלים - ל.ב. הפריה חוץ גופית

מידע למטופלים

תנאי הטיפול בתרומת ביציות מקייב ומבאטומי

מרפאתנו עוסקת בתיאום ובמתן טיפולי הפריה חוץ גופית באמצעות תרומת ביציות בארץ ובחו"ל. לצורך כך הקמנו מערך רפואי בקייב-אוקראינה לפני למעלה מחמש עשרה שנים, הנותן שרות כזה למטופלים מהארץ וממדינות אחרות בעולם. הטיפול נעשה באישור ובפיקוח משרד הבריאות בארץ ובאוקראינה. על התיק הרפואי ועל כל הפרטים הנוגעים לכם חלים כללי סודיות רפואית. אי לכך, אין גישה לתיקכם לאף גורם מחוץ למוסד בו אתם עומדים לעבור את הטיפול.

מיד עם פרוץ המלחמה באוקראינה, ובמטרה להמשיך לתת שירות למטופלות של המרפאה, הוקמה יחידה להפריה חוץ גופית במרפאה ייחודית בעיר באטומי שבגאורגיה.

פרופ' דוד בידר ופרופ' יעקב לברון נוסעים אישית מדי חודש לבאטומי ומבצעים את טיפולי תרומת ביציות ופונדקאות עם אמבריולוגים וצוות מומחים ישראלי.

במקביל ממשיכים להתבצע טיפולי תרומת ביציות ופונדקאות גם בקייב אוקראינה, ועוברים מגיעים מדי חודש לביצוע החזרתם בבתי חולים בארץ.

האחריות הרפואית על הטיפול בכם היא של הרופא המטפל אותו בחרתם. ל.ב. הפריה חוץ גופית מאפשרת להוציא את הטיפול שלכם לפועל בחו"ל באמצעות החברה לה אתם מעבירים את התשלום. לשם כך אנו מעמידים לרשותכם בארץ מערך של שרותי מזכירות, סיעוד, מעבדת זרע והנהלת חשבונות הנמצאים במשרדי מרפאתנו ברחוב הברזל 19א' בתל אביב.

לחו"ל נוסע צוות של רופאים ואמבריולוגים מטעמנו שתפקידו לטפל בהליכים הנוגעים לטיפולכם בקייב.

הליך איתור התורמות ובדיקות הסקר שהן עוברות: התרומה על פי חוק הינה אנונימית ולכן אנו מנועים מלתת פרטים מזהים של התורמות.

המידע אותו אנו רשאים לספק הוא גיל התורמת, גובהה, משקלה, גוון שיער, צבע עיניים, סוג דם ומשלח יד. גיוס ומיון התורמות נעשה ע"י הצוות הרפואי המקומי ומתבסס על ברור הרקע הסוציואקונומי שלהן, תחקיר בריאותי כולל התולדות המשפחתיים ומיילדותיים שלהן, בדיקות מעבדה נדרשות, וביניהן ביצוע סקר של מחלות מדבקות (זהה למה שאתם עוברים), כמו צהבת זיהומית מסוג B ו- C ובדיקת חשיפה ל HIV.

התורמות עוברות בדיקות סינון לבדיקת נשאות למחלות גנטיות שהן X שביר, SMA (ניוון שרירים) וסיסטיק פיברוזיס (מגוון המוטציות השכיח באוקראינה), וכן גם קריוטיפ המאתר ליקויים מבניים במערך הכרומוזומים. מאחר שלא ניתן להבטיח כיסוי לכל המחלות הגנטיות הידועות כיום, עליכם לפנות לייעוץ גנטי שמטרתו לבדוק את מידת הסיכון לכך אצלכם, ולהמליץ על בדיקת בן הזוג לאיתור נשאות. במידה שהגבר יאותר כנשא תוכלו לקבל דגימת דם של התורמת לבדיקת הנשאות לכשיתחיל היריון.

נשים שלהן אין בן זוג יכולות לרכוש מבנק הזרע דגימות מתורמים שנבדקו למגוון רב של נשאויות גנטיות (כרוך בתשלום), על מנת להרחיב את ביטחונן מפני ליקויים גנטיים בעובר. ישנם מצבים נדירים יותר בהם נדרש אבחון גנטי טרום הריוני, ולכן על מנת להכין את מערכת האבחון יש לאתר את התורמת מראש. בנוסף, בזמן ההיריון תוכלו לעבור את כל הבדיקות הקיימות לאיתור מוקדם של מומים מולדים ופגמים גנטיים בעובר, כמקובל לגבי כלל האוכלוסייה בארץ. לצורך החישוב המשוקלל של הסיכון בבדיקות הסקר עליכם למסור את גיל התורמת ולא את שלכן.

גיל התורמות נע בין 21 ל 31 שנים (בממוצע 27). מספר הפעמים שהן יכולות לתרום מוגבל ל 3 סבבים בלבד, ולכן אין אנו יכולים להתחייב למתן תרומה עתידית מאותה תורמת, במיוחד לאחר לידה קודמת ורצון בילד נוסף. מטופלים המעוניינים להגדיל את הסיכוי להולדה עתידית של ילד נוסף מאותה תורמת יכולים לבקש מראש להגדיל את מספר הביציות המוקצה להם (כרוך בתשלום).

ההליך הרפואי להכנת הרחם:

ההורמונים המופרשים ע"י השחלה (אסטרוגן ולאחריו פרוגסטרון) במהלך מחזור הביוץ מכינים את הרחם לקליטה של היריון. במידה שאין השרשה של עובר ברחם נושרת הרירית ומתחיל וסת ומחזור ביוץ חדש. מטרת ההכנה שלכם לחקות את התהליך הזה באמצעות מתן ההורמונים דרך הפה (אסטרוגן) ודרך הנרתיק (פרוגסטרון). בתבנית הבסיסית הזו המינונים וסוגי התכשירים יקבעו על ידי הרופא המטפל. לעיתים, לפי שיקול דעתו של הרופא, יתווספו תרופות אחרות בהתאם לצרכים האישיים המיוחדים של כל מטופלת. ככלל אין להתחיל תרופה או להפסיקה ללא הוראה רפואית.

השילוב של ההורמונים האלה חשוב להתבססותו של ההיריון בחודשים הראשונים להתפתחותו. הרופא המטפל ידאג לכוון את הכנת הרחם לחלון הזמנים בו יתבצע ההליך של התרומה. את הזרע המשמש לצורך הפריה יש להקפיא על מנת להעבירו לחו"ל.

ניתן לבצע את ההקפאה במרפאתנו בתיאום מראש עם המזכירות (כרוך בתשלום). הבאה של דגימות קפואות מיחידות אחרות או מבנקי הזרע השונים תיעשה באחריות המטופלים ובתיאום מראש. במקרים חריגים אנו נאפשר מתן זרע טרי בבית החולים בקייב תוך תאום עם המזכירות (העלויות הכרוכות בכך יחולו על המטופלים).

מסלולי טיפול

עלות טיפול תרומת הביציות היא אחידה (בין אם זה כרוך בהחזרה בקייב, או בהבאת עוברים טריים או קפואים לארץ). ככלל, החזרה של עוברים טריים הינה הצורה האופטימלית לביצוע הפריה חוץ גופית.

הקפאת ביציות/עוברים מורידה את סיכויי ההצלחה בכחמישים אחוזים ויותר. יחד עם זאת הקפאת עוברים היא נדבך טיפולי חשוב כיוון שהיא מאפשרת שמירה של עודף עוברים לאחר אקט ההחזרה וגם גמישות ביצועית כתוצאה מאילוצים לא רפואיים. ההחלטה על מסלול הטיפול ומיקום ביצוע ההחזרה תתקבל ע"י הרופא המטפל בתאום אתכם.

לצורך הבאת עוברים טריים להחזרה בארץ פיתחנו, באופן מיוחד ולראשונה בעולם, אינקובטור נייד המאפשר לשמור על אותם תנאים הקיימים באינקובטורים במעבדת IVF רגילה. אפשרות זו קיימת באופן בלעדי רק אצלנו, והיא היחידה המאפשרת שמירה על כל המדדים החיוניים להבטחת הצלחה עקבית של התהליך.

תוצאות הטיפולים שנעשים בצורה זו של הטסת עוברים טריים ארצה על ידנו פורסמו בעיתונות המדעית, והן משתוות להצלחת הטיפולים שנעשים במקום בקייב. אי לכך נסיעה לקייב לביצוע הטיפול אינה נותנת כל יתרון וניתן לבצע את החזרת העוברים בבטחה בארץ. במקרים מיוחדים (אילוצי אנונימיות, גיל וצורך באבחון גנטי) תתאפשר נסיעה של מטופלים לקייב (כרוך בעלויות נוספות).

על מנת להוזיל עלויות תוך שמירה על סיכויי הצלחה טובים אנו מחלקים את הביציות של התורמת. מטופלים המעוניינים להגדיל את מספר הביציות יכולים לבקש זאת (תמורת תשלום נוסף). מטופלים הנזקקים לשרות של "רפואה לפי ההלכה" בביצוע ההליך יכולים לתאם אותו עבור הליכי הקפאת הזרע, ההפריה והחזרת העוברים (התיאום והעלויות הנוספות הכרוכות בכך חלים על המטופלים).

הליך ההפריה, החזרת העוברים ושמירה בהקפאה:

לכל מטופלת אנו מקצים 6 ביציות בשלות תמורת התשלום, אותן אנו מפרים ע"י הזרקת זרעון בודד (ICSI). מספר זה מספיק לשני ניסיונות של החזרת עוברים, החזרה ראשונה של עוברים טריים ושנייה של עוברים קפואים (בד"כ שני עוברים בכל החזרה).

תוצאות הליך ההפריה מותנות במשתנים רבים. כאמור אנו מפרים את הביציות על ידי הזרקת זרעון בודד לתוך הביצית.
למרות שהליך זה הינו היעיל ביותר בהשגת שיעור הפריה גבוה אין משמעו שיתקבלו בסוף ההליך מספר עוברים כמספר הביציות. יתרה מזאת, לא כל העוברים המתקבלים זהים באיכותם. מכאן שאין ודאות לגבי מספר העוברים שיתקבלו, איכותם והתאמתם לשימור בהקפאה. במידה שהתנאים הנ"ל לגבי ההחזרות אינו מתקיים יקבלו המטופלים ניסיון החזרה נוסף ללא תשלום, למעט עלות הקפאת הזרע הנעשית בארץ.

החזרת העוברים בארץ תתבצע ביחידה שתיבחר ע"י הרופא המטפל. האחריות על התיק הרפואי שלכם חלה על הרופא המטפל ויש לוודא שקיימות בתיק כל הבדיקות הנדרשות, כולל חתימה על טפסי ההסכמה המודעת. העדר בדיקות, במיוחד של צהבת ו HIV של שני בני הזוג, לא תאפשר ביצוע ההליך.
לצורך ההחזרה בארץ תדרשו להביא "טופס 17" מקופת החולים שלכם.

אנו ממליצים לדאוג לשלפוחית שתן מלאה טרם החזרת העוברים. זה מאפשר הדמיית אולטראסאונד טובה יותר בעת הפעולה. מיד לאחר ההחזרה ניתן לרוקן את השלפוחית בשירותים. את בדיקת הדם להיריון יש לבצע 12 יום ממועד ההחזרה ולדווח על התוצאה לרופא המטפל ממנו תקבלו הנחיות נוספות.

מינהלות ומידע אירגוני

1. התשלום עבור הטיפול ייעשה ע"י העברה בנקאית של מט"ח לחשבון החברה בחו"ל. קבלה על התשלום תתקבל במזכירות המרפאה לאחר קבלת אישור ההפקדה מהבנק, כחודש לאחר החזרת העוברים. אין אפשרות לתשלום באמצעות המחאות או כרטיס אשראי. התשלום חייב להתבצע טרם ביצוע הטיפול. פרטים על גובה התשלום ופרטי חשבון הבנק בחו"ל ימסרו לכם בנספח נפרד.

2. החזרים מקופות חולים וחברות ביטוח אפשריים. על המטופלים לברר את זכאותם מול הגורם המבטח. בד"כ נדרש ביטוח משלים ברמת "פלטינום", "זהב" או "שיא" על מנת לקבל החזר מקופות החולים. ההחזר יבוצע רק לאחר הצגת קבלה על תשלום לחברה בחו"ל ומכתב סיכום רפואי שיינתן לכם לאחר החזרת העוברים.

3. בקשות לגבי מאפיינים של תורמות ייעשה על גבי טופס ייעודי. אתם מתבקשים לציין את המאפיינים החשובים לכם ביותר על מנת שנוכל להקצות לכם את התורמת המתאימה ביותר. דרישות רבות ומדוקדקות מעבר למצוין למעלה, מורידות את דרגות החופש שלנו בהתאמת התורמת ועלולות להוביל לדחיית הטיפול.

4. זוגות שאינם נשואים חייבים להמציא לנו הסכם זוגיות חתום בפני עו"ד.

5. מטופלים העוברים את ההחזרה בחו"ל נדרשים ליצור קשר עם המרפאה עם חזרתם על מנת לברר אם הוקפאו עבורם עוברים לאחר ההחזרה. אין להסתמך על הודעה בעל פה במעמד ההחזרה. העוברים המוקפאים מועברים ארצה במהלך מחזור הטיפול הבא, כחודש לאחר הקפאתם.

6. למידע ותשובות בנושאים רפואיים הנכם מתבקשים לפנות אל רופא המטפל.

למידע ותשובות בנושאים הקשורים במינהלה תוכלו לפנות בטלפונים הרשומים מטה, בטופס ובעמוד יצירת הקשר.


להיתקשר

דילוג לתוכן