מטופלים שואלים - ל.ב. הפריה חוץ גופית
בהנחה שניקלט הריון בביוץ, האם קיום יחסים בשבועיים של ההמתנה לתוצאה (למשל קיום יחסים 6 ימים אחרי הביוץ) כולל שפיכה של בן הזוג בתוך הנרתיק יכול לגרום נזק לעובר?
קיום יחסים לאחר הביוץ, ובמידה והייתה הפריה והשרשה, לא פוגע בהריון המתפתח ולא בעובר עצמו.
אני בעלת הפרעות ביוץ קשות. נקלטתי להריון אחרי 5 חודשי נסיונות. ההריון לא התפתח לצערי, ונפל בשבוע 6. בבדיקת זרע של בעלי: תנועתיות.11% מורפולוגיה 6%. האם נתון תנועתיות ומורפולוגיה כזו מחייבות ivf או שאפשר להתחיל ממשהו קל יותר?
עצם העובדה שהרית מזרע זה את לא בהכרח זקוקה לטיפולי הפריה חוץ גופית. הטיפול תלוי בגילך וביכולת לגרום לביוץ טוב על ידי תרופות.
נצפה דופק אך הדימום ממשיך. הוא לא כבד מאוד אבל קיים כל הזמן. הפסקתי קרינון בשבוע 8. האם יש טעם להתחיל שוב? או שיש פתרון אחר למצב? איך אוכל לדעת אם ההריון תקין?
דמם בהריון נובע בעיקרו מהשליה. מעקב אולטרסאונד מראה אם ההריון תקין. היות ולא נעים לשים את הקרינון בזמן דמם אפשרי לקחת זריקות של פרוגסטרון.
בת 41, אחרי 2 סבבים של נסיון מתרומת ביצית. הרירית שלי נהדרת, וזה עדיין לא הצליח.. אני ממש מנוהלת ע"י זה. מה יכול להיות הסיבה או שכדאי לעשות הפסקה בין טיפול לטיפול?
אין צורך בהפסקת טיפול בתרומת ביציות. הסיכויים כל חודש טובים ודומים ואי הצלחה להרות באותו המחזור הוא דבר אפשרי. יש להמשיך והריון יגיע.
בת 46 תרומת ביצית עם עובר אחד. גיל התורמת – 30. בשבוע 13 השקיפות העורפית תקינה. האם יש הכרח בביצוע בדיקת סקירת מערכות מוקדמת בשבוע 14-15, או שניתן להמתין עד לשבוע 21 ולבצע סקירת מערכות של טרימסטר שני ?מה מומלץ בדרך כלל
מעקב הריון בארצנו, שלא כמו במדינות אחרות המסתפקות בבדיקה בשבוע 23, כולל סקירה מוקדמת וסקירה מאוחרת. אפשר לשלב שקיפות עורפית עם סקירה מוקדמת.
מעוניינת בתרומת ביצית בשל גיל מתקדם. מבקשת לדעת מה ההבדל בין חברות התיווך השונות.. האם יש יתרון מסויים לאחת על פני השנייה? מה צריך לבדוק לפני שבוחרים?
לא כל העוסקים בטיפולי תרומת ביציות הם חברות תיווך. יש הבדל בין חברת תיווך שמנוהלת על-ידי מנהל שאינו רופא ומעסיק רופאים, לבין מרפאה שמנוהלת על-ידי רופאים, שהם בעצמם עושים את כל העבודה הרפואית. כדאי לך לפנות לרופאים העוסקים בכך בעצמם. את בחירת הרופא את עושה על בסיס האמון שלך בעבודתו.
אני לוקחת תמיכה של קרינון 8% פעמיים ביום מזה כחודשיים לאחר תרומת ביצית. כעת אני בשבוע 12 הכל תקין בינתיים. מתי נהוג להפסיק תמיכה? איך מפסיקים? בבת אחת או שעוברים לפעם בשבוע ואחר כך מפסיקים?
תמיכה לוקחים עד שבוע 9 מלא ומפסיקים בבת אחת.
אני בת 45 בשבוע 8 להריון מתרומת ביצית. מקבלת תמיכה של קרינון פעמיים ביום. יש דופק עוברי והכל בינתיים תקין. במסגרת העבודה אני צריכה לטוס לחו"ל לעיתים. האם מותר לטוס לחול בתקופה הזאת ? ואם לא מתאני בת 45 בשבוע 8 להריון מתרומת ביצית. מקבלת תמיכה של קרינון פעמיים ביום. יש דופק עוברי והכל בינתיים תקין. במסגרת העבודה אני צריכה לטוס לחו"ל לעיתים. האם מותר לטוס לחול בתקופה הזאת ? ואם לא מתי זה אפשרי? האם מותרות טיסות ארוכות של כ8 עד 10 שעות ?י זה אפשרי? האם מותרות טיסות ארוכות של כ8 עד 10 שעות ?
כאשר רואים דופק וההריון נראה תקין אין בעיה לטוס וגם אין בעיה לטוס טיסה ארוכה אך יש לבצע תרגילי "שחרור עצמות" כל שעתיים שלוש.
אני בשבוע 8 הכל תקין כולל דופק עוברי. לפני ההריון סבלתי מדי פעם מטחורים וטיפלתי בנרות Procto-Glyvenol בהשפעה טובה. מאז ההריון שוב הופיעו טחורים מדממים . האם זה חזר בגלל ההריון ?האם להמשיך לטפל בנרות? האם יש טיפול יעיל יותר ?
טחורים הם למעשה כלי דם שעקב לחץ בבטן התחתונה מתבלטים ומתנפחים. כמובן שבהריון, עקב לחצים אלו, הטחורים יכולים לגרום לסימפטומים כגון כאבים ודימום. יש להמשיך טיפול במשחות ולשמור על היגיינה של המקום.
אני סובלת מבחילות וצרבות, נמצאת בשבוע 7 עם עובר אחד. ביצעתי אולטרא סאונד ראשון שהראה שיש דופק והכל תקין. - מה נהוג לקחת נגד בחילות ונגד צרבות? מתי צפויה הקלה בתופעות הללו?
אפשר לקחת נוגדי חומצה בהריון. לרוב הסימנים חולפים אחרי שבוע 12, אך יש וזה ממשיך ואפשר לקחת כל טיפול תרופתי לתופעה זו.
במהלך החזרת בלאסטוציסטים האם צריך למלא שלפוחית שתן או לרוקן אותה? בסוף ההחזרה האם צריך לשכב במנוחה ואם כן למשך כמה זמן ?
כל החזרה של עוברים, ולא משנה אם זה עוברים יום 3 או 5, נעשית תחת אולטרה סאונד כאשר השלפוחית מלאה, מה שמאפשר לראות את הרחם. מיד לאחר ההחזרה אפשר ללכת לשירותים ולהתנהג בהמשך כרגיל.
כמה זמן לוקח מהרגע שאני מחליטה להתחיל לעבור את התהליך עד ההחזרה עצמה?
מרגע קבלת הוסת עד לשאיבה עוברים 14 יום. ההחזרה תהייה 3 – 5 ימים אחרי זה. כל התהליך מתחילת הוסת בין 17 – 19 ימים. בדיקת דם להריון מבצעים 12 יום לאחר ההחזרה.
מהן הפעולות העיקריות שאסור לעשות לאחר החזרת עוברים ?
לאחר החזרת עוברים יש להימנע מיחסי מין למשך 3 ימים, וכן להימנע מנשיאת משקל מעל 3 קילו, ומעבר לכך אפשר לנהוג רגיל.
ברצוני לדעת מה הדין לגבי עוברים של אישה שעברה את גיל 54, והאם קיימת דרך לממש את החזרתם, בניסיון להרות.
אם יש עוברים מקודם אפשר לפנות ליועץ המשפטי של משרד הבריאות בבקשה לאישור חריג להחזיר את העוברים. אם אין אישור כזה אפשר להתעניין היכן ניתן להחזיר עוברים בגיל כזה בחו"ל.
באיזה שלב של החודש מחזירים עוברים מוקפאים שגדלו ליום חמישי (בלאסטוציטים). האם זה נעשה אחרי הביוץ
עוברים בני יום 5 מחזירים בין יום 5 ל 6 אחרי ביוץ שאובחן נכונה.
היכן ניתן לבצע הליך פונדקאות , במידה ואני רווקה בת 43? האם יש בדיקה שניתן לבצע לגבי איכות הביציות לפני התהליך ?
רווקה יכולה לנסות לעבור הליך פונדקאות רק בארצות הברית. נהוג לא לעשות פונדקאות מביציות של אישה בגיל שציינת, היות והסיכויים להרות קטנים מאד.
האם אם פונדקאית יכולה להעביר לעובר שאינו שלה את צבע עורה ולא צבע הוריו הביולוגים?
האם הפונדקאית לא מעבירה כלום לעובר – לא צבעים ולא תכונות.
האם ניתן לעשות בארץ פונדקאות מתרומת ביצית? מהו סדר הגודל של העלויות בארץ ובחו"ל? אנו כבר כמה שנים בתהליך של תרומת ביצית, עם הפלות חוזרות, או הריונות שלא הסתיימו בטוב. כלכלית ונפשית מותשים... האם ניתן להיעזר במישהו או האם יש פריסה לתשלומים?
ניתן לעשות פונדקאות על-ידי תרומת ביציות. המחירים הם שונים ממקום למקום ונעים סביב 300 אלף שקל.
הוחזרו עוברים בני יומיים, מתי אוכל לבצע בטא הכי מוקדם? בדיקת הריון ביתית מתי תהיה אמינה?
תוצאה אמינה של בטא תינתן 12 יום לאחר החזרת עובר בין יומיים.
אם יש זקיק מוביל גדול, 23 מ"מ, אבל ממשיכים עם הסטימולציה כדי שעוד זקיקים יגדלו, האם הזקיק הגדול מתפספס?
זקיק של 23 מ"מ ומעלה יעבור תהליך שבו יעילות הביצית לא תהיה תקינה והזקיק עלול לגדול לממדים גדולים יותר. יש לגרום לביוץ לזקיקים עד גודל 23 מ"מ.
כמה ימים מינימום יש להמתין אחרי ביוץ טבעי במחזור ללא טיפול (בת 43) כדי לבצע בדיקת הריון דיגיטלית הנותנת תשובהyes או no כך שניתן יהיה להסתמך על התוצאה כתוצאה אמינה?
לאחר ביוץ טבעי, בכל גיל, יש לבצע בדיקה ביתית או בדיקת דם לאחר 15 יום.
האם עודף תמיכה הורמונלית יכול להיות מסוכן?
עודף תמיכה הורמונלית לא מסוכן לגוף האישה.
האם ניתן לקיים יחסי מין בזמן טיפולי הפרייה?
אין מניעה לקיום יחסי מין בזמן טיפולי פריון .
מה יכולות להיות הסיבות לכישלון הטיפול?
אין לומר "כישלון" של טיפול. להרות בכל חודש הוא עניין של סיכויים. בכל חודש יש לזוג בריא 50% סיכויים להרות. הסיכויים תלויים בהפריה ובאיכות העובר שנוצר והיכול להשתרש.
עד איזה גיל מומלץ לבצע טיפולי פוריות?
כיום ניתן לטפל עד גיל 45, וזאת בתנאי שהפרופיל ההורמונלי תקין ויש הריון ולידה אחת בבית. אם לא, אזי מומלץ לטפל עד גיל 44.
איזה בדיקות יש לבצע בטרם מתחילים את התהליך?
רשימת הבדיקות כוללת בדיקות דם כלליות, בדיקות לנוגדני וירוסים שונים, נוגדנים לאיידס וצהבת, וכן בדיקת שד ובדיקת משטח צוואר הרחם. בנוסף, יש לעבור יעוץ גנטי ועל הרופא המטפל לבצע בדיקה גינקולוגית ואולטרה סאונד אגן קטן.
מהו ריכוז זרע נמוך מידי? האם ריכוז נמוך מחייב טיפולי הפריית מבחנה?
אם בכל הזרמה יש פחות מ 5 מיליון זרעונים בתנועה סבירה יש לפנות לטיפולי הפריה חוץ גופית.
האם יש קשר בין טראומה גופנית לבין פוריות? האם ספורט במאמץ גבוה יכול לחבל במאמצי ההפריה הטבעיים?
מאמצים גדולים יכולים לפגוע בתהליכי ביוץ וכך גם טראומה גופנית. אם תהליכי הביוץ פועלים באופן תקין אזי המאמץ הגופני לא פוגע בסיכויים להרות.
באיזה שלב של המחזור החודשי יש לבצע בדיקות דם לפרופיל הורמונלי?
פרופיל הורמונלי נעשה בין יום 3 ליום 5 של הוסת, בבוקר, לאחר צום של שעתיים וחצי.
מה הן המגבלות על תרומת ביציות? האם כל אחת יכולה לתרום?
כל אישה צעירה ובריאה לחלוטין בין הגילים 21 – 34 יכולה לתרום ביציות, בתנאי שהתמלאו התנאים של בדיקות תקינות הנעשות במסגרת הפריה חוץ גופית, כולל יעוץ גנטי ויעוץ פסיכולוגי.
מה הם תנאי הסף לפונדקאות בישראל?
הזוג המעוניין בפונדקאות צריך להיות נשוי ובגיל פחות מ 50, עם בדיקות כלליות תקינות, כולל כל הבדיקות הנדרשות להפריה חוץ גופית. צריכה להיות סיבה רפואית לכך שהאישה לא יכולה להרות ויש הצדקה חד משמעית לפונדקאות. הפונדקאית צריכה להיות אישה בריאה עם בדיקות תקינות, לאחר לידה אחת או יותר בעבר ועד גיל 40.
לאחר טיפולי פוריות שלא הצליחו, הומלץ על החזרה לדופן הרחם בהרדמה. מהם הסיכונים?
החזרה לדופן הרחם לא צלחה טוב והשיטה כמעט שנעזבה. בכל אופן, בפעולה מוחדרת מחט עד חלל הרחם ודרכו קטטר עם העוברים להזרקה. הסיכונים הם של דימום או זיהום אך הדבר נדיר.
שמונה ימים לאחר הזרעה קיבלתי מחזור ונאמר לי שזו בעיה של גופיף צהוב. איך מטפלים?
הבעיה היא לא בגופיף הצהוב אלה בבעיה לאי הצלחה להרות. הסיבה לקבלת המחזור אחרי 8 ימים היא עקב עלית הורמון ה LH הגורם לביוץ ואם ההריון לא נקלט אזי בין 10 ל 14 ימים אחרי עלית ההורמון יגיע המחזור. לכן יש לעבור לטיפולי הפריה חוץ גופית ששם האפשרות לגלות את הסיבה לאי הצלחה להרות ביתר קלות. בכל אופן אם הרופא המטפל חושב שיש בעיית הזקיק הצהוב המפריש את הורמון הפרוגסטרון הוא יכול להוסיף תמיכה על ידי נרות פרוגסטרון לנרתיק.
הפסקתי גלולות, לוקחת "פרוגילוטון" ועדין לא הגיע מחזור, מה לעשות?
יתכן שהרירית הייתה בדיכוי זמן רב כתוצאה מנטילת גלולות, ולכן דרוש סבב נוסף של "פרוגילוטון". בכל אופן יש לפנות לרופא לבדיקה ולביצוע אולטרה סאונד של הרחם.
אני ואשתי מנסים ארבעה חודשים להיכנס להריון אך ללא הצלחה. האם עלינו לפנות לרופא?
כדאי לפנות לרופא לראיון ראשוני. בפגישה זו יוכל הרופא להתרשם האם קיימת בעיה ומה כדאי לעשות בשלב זה. כמו כן יסביר על ענייני גנטיקה ולקיחת חומצה פולית.
מה ההשלכות של הפריה מעוברים מוקפאים? האם הסיכון למומים גבוה יותר בהפריה כזו?
הסיכון למומים אינו גבוה והילודים דומים לאוכלוסייה הכללית.
האם יש מצב שאי הפוריות יעלם?
ישנם מצבים, אך רק תהליכים שקשורים לעקרות על רקע תהליכי ביוץ או עקרות על רקע חצוצרתי קל שהלידה גורמת להיעלמותם. רוב העקרויות לא משתנות חרי לידה.
האם הפלה בעבר יכולה לגרום לאי פוריות?
כן. הפלה יכולה לגרום לזיהום ולהדבקויות ברחם. מבצע הגרידה יכול לפגוע בשריר הרחם ופגיעה בחלל.
האם יש סכנה מההורמונים שנוטלים בתהליך הפוריות?
אין סכנה בלקיחת ההורמונים. יש לזכור שהתיאבון עולה עקב לקיחת ההורמונים ויש לאכול בהתאם ובאופן ומתון.
איזה סוגי הורמונים נותנים במהלך הטיפול? ולמה מחליפים ביניהם?
ההורמונים הגורמים לגירוי שחלתי הם ה LH ו ה FSH. הורמונים משתן של נשים מבוגרות, כמו מנופור או מנוגון מכילים את שני ההורמונים ויש שמוסיפים אותם לקראת הסוף במחשבה שצריך לגירוי השחלתי גם את ה LH. ההורמונים הסינטטיים, כמו גונל פ ופוריגון, הם מכילים FSH בלבד, והם ,בדרך כלל, שניתנים בתחילת הטיפול, מתחילת היום השלישי של הוסת, כלומר לא חייבים לעשות את הערוב הזה.
מתי חייבים להתחיל בטיפולי פוריות?
אם לאחר 5 עד 6 ניסיונות להרות לא צלחו יש לפנות להערכה ראשונית.
מה ההבדל בין IVF רגיל לבין IVF בשיטה טבעית?
ב IVF הקלסי שואבים זקיקים רבים וביציות לאחר גירוי שחלתי על ידי זריקות הורמונליות ובהפריה הטבעית מנסים לשאוב את הזקיק הבודד שגדל לבד בזמן המחזור החודשי. התוצאות של הטיפול הקלסי הן הרבה יותר טובות.
האם ניתן לבצע בדיקה לאיכות הביציות?
לא. האיכות נקבעת לפי הפרופיל ההורמונלי וגיל האישה, וכן לפי תוצאות בהפריה חוץ גופית.
אני לקראת גיל 40 רוצה להיכנס להריון בשנים הקרובות, עד איזה גיל אפשר להיכנס להריו
עד גיל 45, אך כדאי למהר כי כל חודש אחרי גיל 40 הוא משמעותי.
מי יכול להגיד לאיזה טיפול יש יותר סיכויי הצלחה?
לאחר האבחנה של הסיבה שגורמת לעקרות ניתן לשער אחוזי הצלחה. הצלחה בטיפולים הטובה ביותר היא בהפריה חוץ גופית בנשים צעירות.
מה הסכנה בטיפולי הפוריות?
בטיפולים שאינם הפריה חוץ גופית יתכן מצב של גירוי יתר שחלתי עקב ריבוי זקיקים בעקבות הזריקות לגירוי השחלות, וכן הריון מרובה עוברים היכול לגרום ללידה מוקדמת ולבעיות פגות קשות. בטיפולי הפריה חוץ גופית יתכנו זיהומים ודימומים שמשתלטים עליהם היטב.
האם המדינה ממנת את הטיפולי הפוריות?
כן, באמצעות קופות החולים.
מה עושים אם הבעל זקוק לטיפולי פוריות?
הבעל עובר ברור ביחידת פריון הגבר ומרבית טיפולים על רקע זכרי נעשים בהפריה חוץ גופית ובמיקרומניפולציה.
מי לא יכולה לעבור טיפולי פוריות?
נשים שלהן בעיות רפואיות קשות שלא מאפשרות הריון או נשים שגילן מעל 45 עד 54 וזקוקות תרומת ביציות.
כמה פעמים אפשר לעשות טיפולים כאלה ועד איזה גיל?
יש אפשרות לבצע 4 עד 6 טיפולים בשנה עד גיל 45, אם היו עוברים להחזרה.
למה אומרים שעוברים טריים טובים יותר מעוברים קפואים?
כל מטופלת עוברת, קודם כל, החזרת עובר אחד או שניים טריים ואת היתר מקפיאים. הירידה בהצלחה נובעת מעצם תהליך ההקפאה היכול לפגוע בתאי העובר. לא כל העוברים שורדים את ההקפאה. תמיד שמוסיפים עוד תהליך הדבר גורם לירידה בסיכויי הקליטה.
מהם אחוזי הכניסה להיריון מטיפולי הפוריות?
אחוזי ההצלחה תלויים בסיבה לעקרות ובגיל המטופלת והם נעים בין אחוזים בודדים לבין 30 עד 50 אחוזים.
מתי מומלץ לבצע כל סוג של טיפול פוריות?
הטיפול תלוי באבחנת הסיבה לאי הפוריות. לכל סיבה יש את פרוטוקולי הטיפול המתאימים.
איזה סוגי טיפולים יש?
הזרעות במחזור טבעי. גרימת ביוץ ללא מבייצות. טיפול בזריקות הורמונליות להגברת הביוץ. הפריה חוץ גופית.
מי זקוק לטיפולי פוריות?
כל זוג המוגדר כעקר.
מהו בירור פריון?
הבדיקות כוללות את תולדות אי ההצלחה להרות, שאלות לגבי סדירות הוסת, ברור המצב, הפרופיל, ההורמונלי בווסת ובדיקת זרע. בנוסף יתכנו בדיקת צילום רחם או היסטרוסקופיה.
כמה זמן יש להמתין עד פניה לרופא פריון?
אם תוך 6-5 חודשים לא צלח הריון יש לפנות לרופא לברור ראשוני.
מהו אי פריון?
חוסר הצלחה להרות במשך כ 7 חודשים של ניסיונות.
מהו אי פריון ראשוני ומשני?
ראשוני – כאשר לאישה אין הריונות כלשהם בעבר. משני – כאשר היו לאישה הריונות כלשהם בעבר.

להיתקשר

דילוג לתוכן