תרומת ביציות טיפולי תרומת ביציות - ל.ב. הפריה חוץ גופית

תרומת ביציות

תרומת ביציות

העלייה בגיל הנישואין בישראל והרצון ללדת ילדים בגיל מבוגר יחסית, הפכה את טיפולי תרומת הביציות להליך רפואי פשוט יחסית ונפוץ בארץ. טיפולי תרומת ביציות באו במטרה לספק מענה למטופלים המתקשים להרות, וההליך אף הפך בשנת 2010 למעוגן בחוק הישראלי, בעקבות לחץ ציבורי.

במסגרת ההליך הרפואי שואבים ביציות מתורמת, ובתנאי מעבדה מפרים אותן בתאי זרע. העובר שנוצר בתהליך זה מוחזר לרחמה של המטופלת. התהליך מתבצע בבית החולים, באמצעים מעבדתיים ובהליכים המתקדמים והחדשניים ביותר, כאשר את שלביו מלווים גורמים מקצועיים - רפואיים ומעבדתיים.

הסיבות להפניית מטופלים לתרומת ביציות הן שונות. בין הסיבות העיקריות נוכל למצוא: כשלים שחלתיים, גיל מתקדם, טיפולי הקרנה או טיפולים כימותרפיים בעבר, מנופאוזה מוקדמת, תסמונת טרנר או מחלות אוטו-אימוניות שונות, נשים לאחר כריתת שחלות ונשים לאחר מספר רב של טיפולי הפריה שנכשלו. בנוסף, ישנן מחלות גנטיות העלולות למנוע מהאישה לעשות שימוש בביציות שלה.

את הביציות שואבים מנשים צעירות ובריאות עד גיל 34. על התורמת להביע את נכונותה לתהליך באמצעות חתימה על מסמך רשמי, וכמו כן היא נדרשת לסדרה של בדיקות בריאותיות וגנטיות, ולהערכה פסיכולוגית וסוציואקונומית.

תורמת יכולה לתרום ביציות 3 פעמים לכל היותר, בהפרש של חצי שנה לפחות בין כל פעם. בעיקרון התורמות הן אנונימיות. המידע הידוע על כל תורמת הינו: הגיל שלה, גובהה, משקלה, צבע עיניים, סוג דם ומשלח יד. ניתן להתאים למטופלים את התורמת לפי בחירתם מתוך הנתונים האלה.

מזה מעל ל- 15 שנים אנו מבצעים את טיפולי תרומת הביציות בבית חולים בקייב, אוקראינה. בית החולים מאושר על-ידי משרדי הבריאות הישראלי והאוקראיני, ויש לו תו תקן אירופאי. התורמות עוברות תהליכי בדיקה וברור מקיפים. אנו דואגים מראש לביצוע בירור מקיף של הרקע הרפואי של התורמת ושל בני משפחתה הקרובים, במטרה לזהות ולגלות מראש מחלות גנטיות, מדבקות, זיהומיות או גינקולוגיות, שימוש באלכוהול ובסמים, מחלות נפש, הרגלים מיניים, הריונות ולידות קודמים. איסוף המידע האישי אודות התורמות מאפשר את בחירת התורמת המתאימה ביותר.

החזרה לרחם של עוברים טריים מגדילה מאד את הסיכויים להשרשה של העובר ברחמה של הנתרמת, בהשוואה לעוברים מוקפאים.

מיד עם פרוץ המלחמה באוקראינה, ובמטרה להמשיך לתת שירות למטופלות של המרפאה, הוקמה יחידה להפריה חוץ גופית במרפאה ייחודית בעיר באטומי שבגאורגיה.

פרופ' דוד בידר ופרופ' יעקב לברון נוסעים אישית מדי חודש לבאטומי ומבצעים את טיפולי תרומת ביציות ופונדקאות עם אמבריולוגים וצוות מומחים ישראלי.

במקביל ממשיכים להתבצע טיפולי תרומת ביציות ופונדקאות גם בקייב אוקראינה, ועוברים מגיעים מדי חודש לביצוע החזרתם בבתי חולים בארץ.

תרומת ביציות באמצעות תהליכים מדויקים וחדשניים

צוות המומחים של מרפאת ל.ב. הפריה חוץ גופית ממשיך לפתח שיטות וטכניקות שונות ומגוונות בכל הקשור להעלאת סיכויי ההצלחה בטיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית ותרומת ביציות. אנו מסייעים למשפחות רבות להגשים את משאלותיהן ולזכות ללדת ילד או ילדה משלהם

עוברים טריים

ייחודי לנו – אנו מביאים עוברים טריים להחזרה לרחם בבתי החולים בארץ.

בזכות השימוש באינקובטור עוברי נייד, שהוא ייחודי לנו, פרי פיתוחו של הצוות הרפואי של ל.ב. הפריה חוץ גופית, אנו יכולים להביא לארץ את העוברים הטריים ולבצע את החזרתם לרחם בבתי החולים בארץ. לפיכך, בנוסף לשיפור הסיכוי להרות, התבטל הצורך של המטופלים בנסיעה לחו"ל, והם חוסכים את העלויות וההוצאות הגבוהות הכרוכות בטיסה ובשהייה בחו"ל.

פעילות הכנת העוברים נעשית ביחידה להפריה חוץ גופית של בית החולים בקייב, אוקראינה, אך ורק על-ידי הצוות הרפואי שלנו ועל-ידי צוות בכיר של ביולוגים ועובדי מעבדה מהארץ, שמגיעים לקייב במיוחד לביצוע משימה זו.

השיטה שלנו של הבאת עוברים טריים להחזרה בארץ זוכה להכרה ולהדים גם בחו"ל, ומטופלות ישראליות רבות שגרות בחו"ל מגיעות לארץ על-מנת להיעזר בניסיוננו בתחום. עוברים טריים שהובאו לארץ ולא הוחזרו לרחם מוקפאים ונשמרים בבתי החולים בארץ להחזרה עתידית.

ייחודי לנו – מגוון מסלולים תלויי מספר החזרות.

אנו מציעים למטופלים שלנו מגוון רחב של מסלולים לתרומת ביציות, מתוכם יכולים המטופלים לבחור את המסלול המתאים להם. בכל מסלול, כולל במסלול הבסיסי ביותר, יש החזרה ראשונה של עוברים טריים, והחזרות נוספות של עוברים מוקפאים בהתאם למסלול שנבחר. כמו כן, בכל המסלולים, כולל במסלול הבסיסי ביותר, אם לא הושג הריון לאחר ביצוע כל ההחזרות שבמסלול, אנו נותנים החזרה נוספת של עוברים טריים ללא תשלום נוסף.

בנוסף, אנו מאפשרים מסלולים מיוחדים, כמו: מסלול של גידול עוברים לבלסטוציסט, או מסלול של מספר גדול יותר של ביציות, שמגדיל את הסיכוי לילד נוסף מאותה בתורמת, או מסלול של תורמת בפנים גלויות.

ייחודי לנו – גם תורמת בפנים גלויות.

אנו מאפשרים למטופלים לבחור תורמת מתוך קטלוג תמונות, לדבר עם התורמת בסקייפ ואף להיפגש איתה לשיחה קצרה בקייב.

טיפולי פוריות באמצעות תרומת ביציות

מרפאת ל.ב. הפריה חוץ גופית נחשבת לחלוצה בתחום טיפולי פריון ותרומת ביציות. במרפאתנו אלפי מקרים של נשים וזוגות שהצליחו להרות וללדת במסגרת תוכניות אלה. במשך שנים רבות בוצעה תרומת הביציות מנשים שעברו בעצמן טיפולי פוריות ביחידות ההפריה הפרטיות בארצנו. מזה מעל לעשור נעשות מרבית התרומות מחו"ל, היות ומספר הנשים המוכנות לתרום ביציות בארץ קטן עד אפסי.

תרומת הביציות מיועדת לנשים בכל גיל, שלהן הרזרבה השחלתית חסרה בגלל גיל מבוגר או גיל מעבר שהחל בגיל צעיר או תסמונות גנטיות.

בתרומת ביציות, שאיבת הביציות והכנת העוברים נעשות ביחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים בקייב, אוקראינה, בפיקוח ועל-ידי הצוות הרפואי של מרפאת ל.ב. הפריה חוץ גופית, ועל ידי צוות בכיר של ביולוגים ועובדי מעבדה מהארץ, שמגיעים לקייב במיוחד.

הייחודיות של טיפולי תרומת הביציות שניתנות במרפאתנו

תרומת הביציות היא מנשים שנבחרות בקפדנות, שקימות עדויות לפוריותן ולבריאותן הגופנית והנפשית, ושיש להן ילד אחד לפחות.
התורמות עוברות בדיקות גנטיות ובדיקות מפורטות למחלות שונות כולל מחלות מין, מחלות מדבקות והתמכרויות לאלכוהול או לסמים.
הוכח שאחוז ההצלחה להשגת הריון היא בשימוש בעוברים טריים מיום 3 עד 5, גם בטיפולי הפריה חוץ גופית וגם בתרומת ביציות, ובטיפול יוחזרו רק עוברים כאלה שקיבלו ציונים טובים.

באופן ייחודי יש לנו את הידע והיכולת להביא לארץ עוברים טריים, באמצעות אינקובטורים ניידים מיוחדים, פרי פיתוח של צוות המרפאה שלנו, ובכך לשפר ולהגדיל מאד את הסיכויים להשרשה של העובר ברחמה של הנתרמת, ולהוזיל מאד את העלויות שכרוכות בנסיעה ובשהייה בקייב.

מי נזקקות לתרומת ביציות?

תרומת ביציות מיועדת לנשים עם חוסר פעילות שחלתית ראשונית או משנית, כלומר נשים ששחלותיהן אינן מייצרות ביציות. כ-8 אחוזים מכלל הנשים סובלות מאי ספיקה שחלתית בגיל הצעיר, לפני גיל המעבר. קבוצה זו כוללת ברובה מקרים שבהם הופיעה אי ספיקה שחלתית ללא סבה ברורה. במקרים לא רבים, נגרמה אי ספיקת השחלות בעטיים של טיפולים כימותרפיים, הקרנות או ניתוחים. קימת גם קבוצה של נשים בהן הגורם הוא גנטי (כמו תסמונת "טרנר" וה-X השביר).

לאחרונה נוספו קבוצות נוספות של נשים שזקוקות לתרומת ביציות:
א. נשים שהן נשאיות של מחלה גנטית ושרוצות להבטיח מניעה של העברת הפגם הגנטי לילדיהן.
ב. נשים שאינן מגיבות כיאות לטיפול בהורמונים הניתנים במהלך הטיפול בהפריה חוץ גופית, ושמטרתם להבשיל מספר רב של ביציות בשחלות.
ג. נשים שעברו מספר רב של טיפולי הפריה שבמהלכם הוכח שהביציות שלהן פגומות ואין בכוחן להביא להריון תקין.
ד. נשים שסיכוייהן להשיג הריון קטנים בגלל גילן (גיל מעל 40-42 שנה ובפרט אחרי גיל 45).

שלבים עיקריים בתרומת ביציות

הכנת רחמה של המטופלת.
בחירה מראש של התורמת.
שאיבת הביציות מהתורמות.
הפריית הביציות מזרע הבעל (או בן זוג או מבנק זרע) שמוקפא בישראל ומועבר לחו"ל.
החזרה של עוברים טריים או בלסטוציסטים.
הקפאת יתר העוברים.

שתי גישות בתרומת ביציות

גישה ראשונה - החזרת עוברים טריים
הפריית הביציות מזרע הבעל (או בן זוג או מבנק זרע) שמוקפא בישראל ומועבר לקייב לאחר רישום וסימון ובהשגחה קפדניים.
הזרע נמסר למעבדת ה- IVF באסותא או בנק הזרע, מוקפא ונשמר עד העברתו לקייב. הצוות הרפואי הישראלי של מרפאת ל.ב. הפריה חוץ גופית, שטס מדי חודש לקייב לפיקוח ולביצוע שאיבת הביציות מהתורמות וביצוע ההפריות, לוקח איתו בטיסה לקייב את מיכל הזרע. במעבדת בית החולים בקייב הזרע מופשר ומתבצעת הפריית הביציות המיועדות שנשאבו מהתורמת, כשהנוהל מבטיח הכנה תואמת לפי כללי הפרקטיקה המקובלת ביחידות ההפריה בארץ. העוברים הטריים מובאים על-ידי הצוות הרפואי לארץ, באמצעות אינקובטורים ניידים מיוחדים, ומועברים לבתי החולים השונים בארץ, שם מתבצעות החזרות של העוברים הטריים לרחמן של המטופלות.

גישה שניה - החזרה בשלב הבלסטוציסט
בשונה מעוברים טריים, נותנים לעוברים להתפתח במעבדה עד לשלב הבלסטוציסט (יום 5 או 6). בהריון טבעי מגיע העובר מהחצוצרה לרחם ומשתרש בשלב הבלסטוציסט. רק בשלב זה מסוגל העובר להשתרש ברחם. היום היחידות להפריה חוץ גופית מסוגלות לפתח את העוברים לשלב הבלסטוציסט.

יצוין שמאמרים רבים בתחום תרומת הביציות הראו תוצאות טובות בהחזרת עוברים טריים יום 3 לעומת עוברים בלסטוציסט קפואים.

החזרת העוברים

הכנת רחמה של הנתרמת יכולה להיעשות בשני אופנים:
א. בנשים עם מחזורי וסת סדירים אפשר להחזיר את העוברים במחזור טבעי. בגישה זו אין צורך בטיפולים הורמונליים. ניתן להפשיר את העוברים המוקפאים בהתאמה לביוץ הטבעי של האישה.

ב. בנשים ללא וסת סדיר (ובפרט בנשים אחרי גיל המעבר), יש צורך להשתמש בהכנה מלאכותית של הרחם באמצעות הורמונים. גם כאן עדיפה התאמה אישית של תגובתה של האישה כולל התפתחות טובה של הרירית.

מסלולי טיפול בתרומת ביציות

מסלול בסיסי 6 ביציות, מבטיח שתי החזרות לפחות, ראשונה של עוברים טריים ושניה של עוברים מוקפאים. אם לא הושג הריון תינתן החזרה נוספת של עוברים טריים ללא תוספת עלות.

מסלול 10 ביציות, מבטיח 10 ביציות מאותה התורמת ו- 3 החזרות לפחות, וכן אפשרות לגידול לבלסטוציסט לפי הוראת הרופא המטפל.

מסלול 13 – 15 ביציות, מבטיח 13 - 15 ביציות מאותה התורמת ו- 3 החזרות לפחות, מגדיל משמעותית את הסיכוי לילד שני מאותה התורמת, וכן אפשרות לגידול לבלסטוציסט לפי הוראת הרופא המטפל.

מסלול פנים גלויות, ניתן לבחור תורמת מתוך קטלוג תמונות ממוחשב. מבטיח 13 - 15 ביציות מאותה התורמת ו- 3 החזרות לפחות, מגדיל משמעותית את הסיכוי לילד שני מאותה התורמת, וכן אפשרות לגידול לבלסטוציסט לפי הוראת הרופא המטפל.

מסלול הבלסטוציסט, מבטיח לפחות 4 בלסטוציסטים באיכות טובה מאד. על מנת ליצור בלסטוציסטים יש צורך במתן מספר רב יותר של ביציות. הביולוגים של הצוות הישראלי עוקבים בחו"ל אחרי התפתחות העוברים, ומקפיאים את העוברים הטובים בשיטת הקפאה מהירה חדשה (ויטריפיקציה).

תורמות הביציות

על-פי החוק התורמות הן אנונימיות, ולכן לא ניתן למסור פרטים מזהים אודותיהן (למעט במסלול פנים גלויות).
המידע שניתן למסור לגביהן הוא גיל התורמת, גובהה, משקלה, גוון שיער, צבע עיניים, סוג דם ומשלח יד, וכן מידע נוסף כללי לפי בקשת הנתרמת ובן זוגה.

ישנה אפשרות גם לתורמת "חשופה". תורמת זאת חותמת בבית החולים בחו"ל, מול עורך דין, לגילוי מרצון על זהותה לנתרמת ולילד בגיל בגיר.
בחירת התורמות נעשה על-ידי צוות רפואי מקומי בשיתוף עם צוות המרפאה, ומתבסס על הרקע הסוציואקונומי שלהן, תחקיר בריאותי כולל התולדות המשפחתיים ומילדותיים שלהן, בדיקות מעבדה נדרשות, ובניהן סקר של מחלות מדבקות, כגון: צהבת זיהומית מסוג B ו- C ובדיקת חשיפה ל HIV.

התורמות נבחרות בקפידה לאחר סינון לבדיקת נשאות למחלות גנטיות: X שביר, SMA (ניוון שרירים), וציסטיק פיברוזיס, וכן גם קריוטיפ המאתר ליקויים מבניים במערך הכרומוזומים.

גיל התורמת נע בין 21 ל 32. מספר הפעמים שכל תורמת יכולה לתרום מוגבל ל- 3 סבבים, ולכן לא ניתן להתחייב לתרומה עתידית מאותה התורמת, אלא אם כן המטופלים מבקשים מראש להגדיל את מספר הביציות המוקצה להם.

למידע נוסף ולקביעת תור במרפאה

03-5281450

   

  יעניין אותך גם בנושא תרומת ביציות

  מסלולי תרומת ביציות

  מסלול פנים גלויות

  • ניתן לבחור תורמת מתוך קטלוג מצולם ממוחשב
  • ניתן לשוחח איתה בסקייפ מהארץ או בפגישה בחו״ל
  • 15-13 ביציות מאותה התורמת
  • המסלול מבטיח 4 החזרות לפחות
  • אם לא הושג הריון יובאו עוברים טריים להחזרה נוספת
  • מגדיל משמעותית את הסיכוי לילד שני מאותה התורמת
  • גידול עוברים לבלסטוציסט לפי דרישת הרופא

   מסלול 10 - 12 ביציות

   • 10 - 12 ביציות מאותה התורמת
   • המסלול מבטיח 3 החזרות לפחות
   • אם לא הושג הריון יובאו עוברים טריים להחזרה נוספת
   • גידול עוברים לבלסטוציסט לפי דרישת הרופא

   מסלול 6 - 8 ביציות

   • 6 - 8 ביציות
   • המסלול מבטיח 2 החזרות לפחות
   • אם לא הושג הריון יובאו עוברים טריים להחזרה נוספת

   מסלול 13 - 15 ביציות

   • 15-13 ביציות מאותה התורמת
   • המסלול מבטיח 4 החזרות לפחות
   • אם לא הושג הריון יובאו עוברים טריים להחזרה נוספת
   • מגדיל משמעותית את הסיכוי לילד שני מאותה התורמת
   • גידול עוברים לבלסטוציסט לפי דרישת הרופא
    

   מסלול אחר

   • מסלול אחר בהמלצת פרופ' בידר או פרופ' לברון ובתיאום איתם

   צוות הרופאים

   prof1

   פרופ' דוד בידר

   פרופ' בידר התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים וולפסון, ומשם המשיך וסיים התמחות במיילדות, גניקולוגיה ופריון בבית החולים תל-השומר, ובשנת 1989 הוסמך על-ידי משרד הבריאות כמומחה בתחומים אלה.

   קרא עוד
   prof2

   פרופ' יעקב לברון

   פרופ' יעקב לברון הינו בוגר בית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה, בו סיים את לימודיו בהצטיינות ב-1982. פרופ' לברון התמחה במיילדות, גניקולוגיה ופריון בבית החולים רמב"ם בחיפה והוסמך ע"י משרד הבריאות כמומחה בתחומים אלה בשנת 1990.

   קרא עוד

   להיתקשר

   דילוג לתוכן