פונדקאות - ל.ב. הפריה חוץ גופית

פונדקאות

פונדקאות הינה למעשה "רחם להשכרה", נשיאתו של עובר על ידי אישה, שהיא אם פונדקאית, אשר אינה אמו הביולוגית, לשם מסירתו לאחר הלידה להורים הביולוגיים שלו.

המילה "פונדקאות" נגזרת מהמילה העברית "פונדק", אשר עושה שילוב בין אכסניה או מלון למסעדה.

האישה שנושאת את ההיריון נקראת "אם פונדקאית".

למה צריך פונדקאות

ולמה צריך אם פונדקאית? יכולות להיות סיבות רבות ומגוונות בגינן זוגות נזקקים לאם פונדקאית. הסיבות הפיזיולוגיות כוללות נשים שהרחם שלהן נפגעה על-ידי דלקות או פעילות כירורגית בעבר (גרידות) או כריתה בגלל גידולים, או נשים שבריאותן עלולה להינזק בעקבות ההיריון, למשל בגלל מחלות לב, יתר לחץ דם וסכרת, או נשים שעברו הפלות רבות בעברן שלא נמצא להן פתרון טיפולי אחר, או נשים שטיפולי הפוריות שעברו לא צלחו, ועד לסיבות נפשיות שאינן מאפשרות להרות.

מה קורה בהליך פונדקאות

בהליך פונדקאות, העובר, שנוצר בהליך הפריה חוץ גופית מזרע הבעל ומביצית האישה (או מביצית התורמת), מוחזר לרחמה של האם הפונדקאית, לצורך נשיאת ההיריון בעבור הזוג עד ללידה.
התינוק שנולד בהליך פונדקאות נושא את המטען הגנטי של בני הזוג.

לפונדקאות יתרונות רבים, והגדול שבהם הוא בכך שהיא מאפשרת אלטרנטיבה לאימוץ, בעיקר במקרים בהם האישה אינה יכולה להרות או שאינה יכולה לשאת את ההיריון, אך יחד עם זאת יש לה חסרונות משלה, כמו התלות באישה זרה, עלות גבוהה והליך ארוך.

פונדקאות בישראל

בישראל אושרה הפונדקאות מבחינה חוקית רק בשנת 1996. עד לאחרונה החוק לנשיאת עוברים קובע כי היריון באמצעות אפ פונדקאית יכול להיות מוצע לזוגות הטרוסקסואליים, שהם נשואים או בעלי הסכם חיים משותפים בלבד, ואילו זוגות חד מיניים נאלצו לעבור הליך יקר וקשה בחו"ל.

לגבי פונדקאות בישראל, לאחרונה הכילו את החוק גם על זוגות חד מיניים וכן על יחידניים ויחידניות, כאשר הביציות נשאבו מהן, ואפשרו להם לעבור הליך פונדקאות בארץ, ולהיעזר באם פונדקאית על – מנת לשאת בעבורם את ההיריון.

צוות המומחים של מרפאתנו מבצע, מזה מספר רב של שנים, את הליך הפונדקאות בקייב שבאוקראינה, באמצעות היחידה להפריה חוץ גופית של בית החולים בקייב, אשר קיבל אישור לכך ממשרד הבריאות הישראלי והאוקראיני. גם באוקראינה החוק מתיר פונדקאות רק לזוגות הטרוסקסואליים נשואים.

לאחרונה החלנו לבצע את הליך הפונדקאות גם בגאורגיה. כאן ניתן לעשות לזוגות לא נשואים אשר הם ביחד בתהליך.

הליך פונדקאות

הליך הפונדקאות הייחודי שפותח במרפאתנו נתמך באופן מלא במעטפת הרפואית, המשפטית והלוגיסטית של מרפאתנו בארץ, באוקראינה ובגאורגיה.

אנו דואגים ותומכים בזוגות ההורים לעתיד כבר מתחילת התהליך בבחירת האם הפונדקאית, בביצוע הבדיקות הנדרשות ובחתימה על המסמכים המשפטיים, מלווים אותם ותומכים בהם במהלך כל ההיריון, ולאחר הלידה, בתקופה שבה הם נדרשים להימצא באוקראינה ובגאורגיה, אנו מעמידים לרשותם את כל הסיוע הלוגיסטי שנדרש, כגון: הסעות, מגורים ושרותי משרד, ובכך מקלים עליהם מאד את השהות באוקראינה ובגאורגיה, עד לחזרתם ארצה עם התינוק כמשפחה.

לאחרונה, עקב המצב באוקראינה, הצוות הלוגיסטי שלנו תומך ועוזר הן לאימהות הפונדקאיות והן להורים, בכל דבר ועניין.

כבר היו לנו לידות, שהצוות הלוגיסטי שלנו הצליח במאמץ רב ובדרך לא דרך להעביר את התינוקות אל ההורים, שחיכו להם מחוץ לגבולות אוקראינה, ולהביאם ארצה.

מרפאת ל.ב. הפריה חוץ גופית אחראית לכל מקרה, ואף תמשיך לתמוך ולשאת בכל ההוצאות הנדרשות כדי למסור את התינוקות להורים שמחכים להם בדאגה רבה.

אנו מפנים אתכם לכתבות שפורסמו בתוכנית "הצינור" בערוץ 13 וכן בעיתון "ישראל היום" מתאריך 1/4/22.

 

להיתקשר

דילוג לתוכן